Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:13
Przeczytaj!
Reklama

Projekt ukończony ale współpraca między społecznościami trwa nadal

30 września 2022 r. oficjalnie zakończyła się realizacja wspólnego, polsko słowackiego projektu pn.: “Ochrona dziedzictwa pogranicza polsko-słowackiego poprzez renowację zabytkowych obiektów w parafiach Lipnica Wielka i Żubrohława”, którego głównym celem było jest ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego obszaru pogranicza polsko-słowackiego poprzez ochronę i promowanie zasobów dziedzictwa kulturowego Orawy, rozwój turystyki w oparciu o dziedzictwo i kulturę Orawy oraz poprawa spójności społecznej i kulturowej wśród społeczności lokalnych pogranicza, w szczególności mieszkańców Orawy.
Projekt ukończony ale współpraca między społecznościami trwa nadal

W ramach projektu przeprowadzone zostały zarówno działania inwestycyjne przy kościołach obu parafii biorących udział w projekcie, jak również zorganizowanych zostało szereg wydarzeń mających  na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy obiema społecznościami, jak również przeprowadzono działania mające na celu promocję równo samego projektu jak i obiektów, które dzięki jego realizacji odzyskały swój blask.

I tak w kościele pw. Św. Łukasza Apostoła w Lipnicy Wielkiej, przeprowadzono prace konserwatorsko-budowlane, mające na celu poprawę stanu zabytkowego obiektu położonego na Orawie, po polskiej stronie. Inwestycja objęła remont drogi procesyjnej, remont konserwatorski elewacji kościoła, konserwację polichromii we wnętrzu, w kaplicy Matki Boskiej Bolesnej i kruchcie zachodniej jak również wykonanie izolacji pionowej fundamentów. 

Natomiast w kościele św. Piotra i Pawła w  Żubrohławie odrestaurowano malowidło ścienne –  najważniejszego zabytku kultury, który ma atrybut narodowego, organy z polichromowanym drzewnictwem z przełomu XVIII i XIX wieku, jak również barokowy krzyż z 1836 r. Ponad to wokół kościoła utworzono strefę parkowania ze strefą relaksacyjną w celu zwiększenia infrastruktury turystycznej, która będzie promować turystykę w regionie transgranicznym.

Oba obiekty, wzniesione w stylu barkowym, są cennymi zabytkami dziedzictwa kulturowego, w tym przede wszystkim unikalnego dziedzictwa pogranicza orawskiego.

W ramach współpracy pomiędzy obiema społecznościami zrealizowano szereg warsztatów i wydarzeń mających na celu zarówno zawarcie i rozszerzenie współpracy pomiędzy obiema społecznościami jak również promocję turystyczną obu zabytków. Po stronie słowackiej obyły się warsztaty dla konserwatorów, prezentowano wraz z poświęceniem odrestaurowane organy i krzyż jak również zorganizowano otwarcie wystawy odrestaurowanych malowideł ściennych z adwentowym koncertem organowym”.

Partner Polski natomiast zorganizował kilka ciekawych tematycznie warsztatów, w których wzięli udział uczestnicy z polskiej i słowackiej Orawy, takich jak „Filcowanie orawskie i jego tradycja na pograniczu”, “Produkty tradycyjne na Orawie polskiej i słowackiej” czy też Bibułkarstwo i zdobnictwo na wsi polskiej i słowackiej na pograniczu orawskim”, w trakcie których prowadzono również prelekcje  o historii i kulturze Orawy w powiązaniu z tematyką warsztatów. Zaprezentowane zostały produkty tradycyjne Orawy zarejestrowane na Liście Produktów Tradycyjnych min. ORAWSKIE ZAWIJAŃCE WESELNE, chleb na liściu kapusty i krzonówkę po orawsku, ale także inne popularne produkty tego regionu. Uczestnicy wraz z prowadzącymi wspólne przygotowali produkty i je degustowali. Na rękodziełach i kulinariach się jednak nie zakończyło. Dla lubiących aktywny sposób poznawania regionu i jego kultury zostały zorganizowane trzy rajdy rowerowe prowadzące przez trzy różne trasy. W trakcie rajdu uczestnicy poszczególnych grup zatrzymywali się przy Kościele parafialnym w  Żubrohławie oraz Kościele św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej, gdzie organizowana była, krótka prelekcja na temat historii i przeprowadzonych prac w ramach projektu. W dniu 28.09.2022 r. Parafia św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej organizowała ostatnie z wydarzeń, uroczyste otwarcie odrestaurowanego kościoła pw. św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej.

Uroczystości podsumowujące rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem proboszcza z Lipnicy Wielkiej oraz Żubrohławy. W trakcie uroczystości podkreślano znaczenie wykonanych działań oraz rezultatów, które powstały. W ramach wydarzenia zaprezentowana została wystawa “Kościoły na Orawie” – prezentacja na sztalugach oraz odbył się koncert chóru EDUARDO z Lipnicy Wielkiej oraz z chór parafialny z Żubrohławy wraz z koncertem organowym na świeżo wyremontowanych w ramach projektu organach. Zaproszeni goście oraz uczestnicy zostali także zaproszeni na uroczystą kolację, gdzie dyskutowano o wszystkich działaniach oraz rezultatach projektu, a także planach na przyszłość w ramach dalszej współpracy transgranicznej.

Przebieg opisanych wydarzeń można zobaczyć na stworzonej w ramach projekty stronie internetowej dotyczącej zabytkowego kościoła  w Lipnicy Wielkiej znajdującej się pod adresem:

http://renowacja-swietylukasz.pl/

W ramach projektu powstało też dwujęzyczne oznakowanie informacyjno-turystyczne kościołów objętych projektem, wydano foldery i wydawnictwa promujące obiekty oraz powstał drobne gadżety promocyjne w postaci smyczek oraz magnesów. Zrealizowano również film promocyjny, który również można obejrzeć wchodząc na przywołaną stronę internetową.

Dzięki realizacji projektu i środków pozyskanych na jego realizację, wzmocniona została wzajemna współpraca polsko-słowacka, poprawie uległa spójność społeczna, która pozwoliła na wspólną ochronę i promowanie zasobów dziedzictwa kulturowego Orawy oraz zachęcenie lokalnych społeczności do poznania wspólnej historii i tradycji, a także pokazanie osobom odwiedzającym zasobów dziedzictwa kulturowego Orawy, zarówno materialnego, jak i niematerialnego.

Partnerzy nie tylko zyskali pięknie odrestaurowane zabytki, ale wzmocnione i ochronione zostało dziedzictwo historyczne dla przyszłych pokoleń, o którym nie powinniśmy zapominać i które powinniśmy pielęgnować.

Projekt INTERREG. Realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którego wartość końcowa wyniosła 1 073 410,92 €.


miejsce na kod html/ grafiką z linkiem do Google News
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze